Ženy ve světě

Velikonoce ve Španielsku – s Luckou Brodovou

velka-noc-spanielsko-6

JAK SLAVÍME VELIKONOCE VE ŠPANĚLSKU

a proč by si měl být taky jednou u toho?

Pro začátek – jak se vůbec řeknou Velikonoce španělsky?

– PASCUA FLORAL/

PASCUA DE RESURECCIÓN/

SEMANA SANTA –

Svátky jara, vzkříšení nebo jednoduše Svatý týden!

velka-noc-spanielsko-5

Španělsko je velká země bohatá na tradice. A Velikonoce patří mezi ty významnější z nich. Podstatou jsou oslavné průvody – procesí bratrstev (cofradías, hermandades) různých církevních spolku na počest zmrtvýchvstání Ježíše Krista, dále církevní mše (nejen ty vážné, křesťanské, ale mnohdy také veselé a s jarní tématikou) a dále různé motlitby a setkání v upomínku a podobně.

Tito „bratří“ nebo „kajícníci“ jak můžeš vidět na fotce procházejí ulicemi zahaleni do ztv. capirotes – pokrývek kónického tvaru vyrobených z kartonu a pokrytých látkou, která zahaluje hruď a záda…proč?

Tyto škrabošky, ve kterých jsou vyřezané pouze otvory na oči pochopitelně ukrývají identitu kajícníků (i když některá procesí se odehrávají i za „odkryta“).

Historicky je tato tradice kapucí – masek, která po staletích ve velikonočních průvodech dodržovaná, je zakořeněná z doby Inkvizice a náboženského tribunálu. Hranice Inkvizice totiž hlavně ve Španělsku plála v 15-18. století snad nejkrutějším ohněm v Evropě…

Kajícníci tehdy byli nuceni nosit tento žlutý „svatý“ háv (říkali mu „svatý pytel“ – sambenito) po určitou dobu (někdy až do smrti), kterou jim určil tribunál a na prsou a zádech měli napsaný ten delikt, kterého se dopustili. Jako trest a ostudu. Pokud trest splnil, byl pak v kostele přede všemi znovu zopakovat své hříchy…

Je to prostě a jasně přece jenom hlavně náboženský svátek, že?

97% Španělů jsou katolíci. Chodí v neděli do kostela. Tyto svátky jsou tady proto oslavované hlavně v tomto duchu.

Ve Španělsku se po celou dobu Svatého (velikonočního) týdne dějí stovky a tisíce náboženských procesí různých bratrstev a další nespočetné množství mší a obřadů v jednotlivých farnostech (tzv. Parroquías)

velka-noc-spanielsko-4

velka-noc-spanielsko-3

Nicméně bohužel (nebo pro někoho bohudíky)  – i k nám, do Španělska,  přišla před pár lety silná komerce a tak před Velikonocemi  zdobí obchody čokoládová vajíčka, zajíčci a další atributy tohoto jarního svátku.

Svátky jara, přinejmenším ta jejich hlavní část se soustředí okolo prodlouženého víkendu s Velikonoční nedělí.

V 17 autonomních jednotkách a 50 provinciích se liší počet svátečních dnů. Bylo by to komplikované vše sepsat a unifikovat to taky nejde.

 

Semana Santa

 • začíná Květnou Nedělí (Domingo de Ramos) –  ale obecně tady máme státní svátek už od
 • Zeleného čtvrtka (Jueves Santo),
 • přes Velký pátek (Viernes Santo) ,
 • Bílou Sobotu (Sábado de Gloria) ,
 • Velikonoční neděli (Domingo de Pascua/Resurrección)
 • po Velikonoční pondělí (Lunes de Pascua) – toto je stav  od nás z Baleárů/z Mallorcy.

Školní prázdniny jsou po celém území Španělska stanoveny právě od zeleného čtvrtka až do neděle týden po té Velikonoční. (Letos od 13.4 – 23.4.2017 pro ilustraci)

 

Lidová tradice hlavně pro ty nejmenší: Hledání vajíček, která ukryl zajíček! 

Stejně jako v jiných evropských zemích i tady se děti nemůžou dočkat časného ranního pondělního hledání nazdobených (v posledních letech atraktivnějších čokoládových vajíček), které v domě, okolo domu a taky na zahradě schoval velikonoční zajíček (Conejito se Pascua)

velka-noc-spanielsko-2

Na venkově a v tradičních lokalitách se vejce stále barví, většinou jen přírodními zdroji a barvami z přírody. Vajíčky z košíčku se pak obdarovává rodina, sousedi, přátelé a známí jako symbol jara, znovuzrození, nového života začátku.

Přidávám ještě 6 místních velikonočních lahůdek kořeněných jižanským temperamentem:

 • 3 typické sladké velikonoční dobrůtky:
  • Na Velikonoční neděli se peče Trenza de Pascua – velikonoční cop nebo věnec, zdobený vařenými a barvenými vejci. Těsto je podobné mazanci. Jedná se o symbol rodiny, nového života a plodnosti. Hodně se jím obdarovává rodina.
 • velka-noc-spanielsko
  • Jinou dobrotou, která se připravuje v průběhu Velikonoc je Mona de Pascua, moučník z kynutého těsta, z něhož se tvarují například typické velikonoční figurky – zajíčci, slepičky, želvičky – zdobí se barevnými vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi. Podle tradice by měl kmotr/strýc jeden darovat své kmotřence. Všichni celá rodina si pak na nich pochutnají.
  • Další tradiční a opravdu původní, po staletí předávanou rodinnou sladkostí jsou Torrijas/Picatostes – opečený, den starý chléb/veka namáčený ve vanilkou, skořicí, citronovou/pomerančovou kůrou ochuceným mlékem a cukrem ochuceném mléce. Prosté, jednoduché a velmi chutné jídlo. Zvláště na východě a na severu Španělska připravované. V různých obměnách však rozšířené po celé zemi.

 

A ještě 3 další ryze lokální zajímavé tradice z celého Španělska, které Tě možná  překvapí:

 • Hrůzostrašný tanec mrtvých v Gironě (Katalánsko):
  • 5 lidí převlečení za kostlivce tancují za zvuku bubnů,
  • 2 dospělí s kosou a 3 děti, které nesou misku popela a hodiny bez ručiček.
  • Jedná se o součást procesí na Zelený čtvrtek.
  • Má připomenout období temna a zla a taky fakt, že naděje a víra v křesťanství zvítězí nad smrtí.
  • Pouze tady, v obci Verges u Girony se tato tradice, hodná přežití, udržuje.

 

 • Každý rok nové nádobí? Proč ne?
  • Ve Valencii je tradiční tzv. „trenca perols“
  • jde o vyhazování hliněných džbánů, starého nádobí, mnohdy naplněných vodou z oken a balkónů.
  • Tato tradice se koná vždy o půlnoci na Bílou Sobotu, během procesí.
  • Tento v jisté míře s nadsázkou míněný a vtipný akt má oslavovat návrat života Ježíše, který se mu na Velikonoční neděli navrátil. – A opět jsem u křesťanství.
 • Udělat si malou legraci z náboženských procesí? Ano, i to mají. Je to ale kapku jinak a zdání je možná matoucí…čti dále:
  • Procesión de los Borrachos – Průvod „opilců“ v Cuenca.
  • Koná se za časného rána na Velký pátek a tato rádoby „kontra“ akce byla dokonce prohlášena Kulturní mezinárodní turistickou zajímavostí.
  • Průvod davů (Procesión de Turbas) jak je taky označován toto anti-procesí, které si dělá legraci ze zvyklostí a velikonočních průvodů.
  • Tlupa lidí prochází ulicemi a přitom popíjejí likér „resolí“ z Cuenca.
  • A teď pozor – i když se průvod zdá šokující – toto opravdu zvláštní procesí všem okolo s velkým respektem připomíná posměch, který musel Ježíš vytrpět na jeho cestě na horu Calvario, kde byl ukřižován…

 

Tradice, akce a události spojené s Velikonočním týdnem jsou nespočetné.

Udělej si někdy na jaře čas a zajeď se podívat hlavně do tradičních míst na to jak se slaví na jihu Velikonoce (Andalusie, Katalánsko, Murcia, Valencia, Aragón, Asturias, Madrid a podobně.

Semana Santa je opravdu jedním z nejpůsobivějších zážitků, který je možný ve Španělsku zažít. To bys neměl zmeškat!

Naplánuj si některý rok v období března nebo dubna pár dnů a opravdu prožij Velikonoce u nás v Españi!

Proč?

Tady je 9 důvodů proč uprchnout na Velikonoce do Španělska:

 1. teploty jsou už ryze letní,
 2. vše je zelené, vše kvete, slunce svítí,
 3. lidé jsou tady milí a usměvaví,
 4. jde se už hezky koupat v moři… a na plážích ještě není hlava na hlavě
 5. přitom není vedro, neúplatné místní slunce ještě neplane až do morku kostí jako v plné sezoně ,
 6. počet spolu – turistů je spíše menší než větší,
 7. ceny nejsou vyšroubované (ubytko, auta, restaurace),
 8. začíná sezona, tak vše je po rekonstrukci, opravené, všichni mají chuť zkoušet vše nové.
 9. otevírá se, takže fungují zaváděcí ceny, zkouší se, testuje se, dá se proto ušetřit a přitom si to užít na plno!
 10. A nezapomeň na Mallorcu  – tady Ti nabídneme ty benefity příjemného prostředí, moře a rozkvetlé zeleně za ještě rozumné ceny z úvodu článku trojnásobně!

 

Hezké jaro z Mallorcy Ti přeje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Španělka Lucie

Bc. Lucie Brodová, Dipl. Lektorka španělštiny, místní průvodkyně po Mallorce a zakladatelka projektu Španělsky Online na www.spanelskyonline.cz

¡HOLA! Krátce se představím – Jmenuju se Lucie  ale všichni mi říkají Španělko.  Nejen proto, že žiju 3. rokem na Mallorce, v našem „Karibiku Středozemí“a „Evropském Beverly Hills“, ale hlavně proto že už více než 15 let učím španělštinu, se zaměřením na profesní jazyk a komunikaci, překládám, tlumočím, průvodcuju tady a taky pomáhám s prvními krůčky v novém životě nejen na Mallorce. Více informací najdeš tady www.spanelskyonline.cz

 

Marta Kluchová

Ženy jako Vy, které vyrazily do světa plnit si své sny. Teď pomáhají ostatním, roztáhnout křídla a letět za radostnějším a naplněnějším životem. Poradí Vám cestu, abyste doletěli do cíle bez pochroumaných křídel.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *