Ženy ve světě

4. zásadní tipy, jak najít bydlení v Anglii i se psím miláčkem

Dnes mi přišel dlouho očekávaný dopis od Lucie Švecové, jak se s přítelem a pejskem Čili stěhovali z jedné části Anglie do druhé.

Ahoj Adélo,

posílám slíbený článek o stěhování po UK se psem.

Na konci června jsem se stěhovala spolu s přítelem a naším čtyřnohým právoplatným členem rodiny z Londýna do západní Anglie. Ráda bych zde sdílela své postřehy, pár tipů a rad. Ještě vám prozradím, že na stěhování jsme měli 2 měsíce, takže vše probíhalo poměrně v hektickém tempu.

Naše představa byla taková, že si najdeme bydlení sami, bez agentury a budeme si pronajímat přímo od majitele (po špatných zkušenostech s agenturou v Londýně). Věděli jsme také, že máme psa a že to pravděpodobně nebude nejjednodušší záležitost, vzhledem k časté „no pets policy“ v britských nemovitostech.

Jsem velký zastánce pozitivního nastavení myšlení, takže jsem si to, že máme psa, vůbec nestavěla jako překážku. Proto jestli se chystáte do UK, nebo po UK stěhovat se psem, věřím, že pokud si to v hlavě nastavíte jako „No problem“, vaše zkušenost bude pohodová.

Jak jsme začali

Pro první hledání jsme zvolili kombinaci toho, že jsme si sami dali inzerát na Gumtree, inzeráty do facebookových skupin a projížděli inzeráty na webech Zoopla a Rightmove.

Uběhly 2 týdny a nemohli jsme nic najít v lokalitě, kterou jsme si přáli, často jsme naráželi v inzerátech na „No pets“ a z Gumtree nám chodily jen podvodné reakce. Rozhodli jsme se tedy rozšířit rádius toho, kam jsme ochotní se přestěhovat.

Po 2 týdnech hledání

Na konci 2. týdne hledání se nám líbil jeden dům, který byl na webu Rightmove, ale Rightmove ho jen inzeroval pro soukromou majitelku, což se nám moc líbilo. Ale u inzerátu bylo napsáno také „No pets“. Přesto se ale přítel vydal na prohlídku. Musím říct, že je to velký sympaťák, má charisma a velmi dobře vyvinuté diplomatické schopnosti. A prostě paní na místě přemluvil, že je to s pejskama v pohodě ;).

Nakonec by nás paní brala i se psem, celkově jsme se jí moc líbili, ale v první chvíli jsme to odmítli. Měli jsme ještě 6 týdnů času. Dům o sobě byl super, konkrétní místo také, ale přítel přijel z prohlídky s tím, že okolí vypadá dost pochybně.

Další měsíc hledání

Myslím, že pro Anglii obecně platí, že je zde ve všem velká nabídka a velká poptávka. Vše je velmi rychlé a velký pohyb na trhu platí i u  realit.

Rozšíření oblasti nám zvýšilo šance. Nakonec se začaly i objevovat inzeráty, kde nevadilo, že máme psa. Spíše bylo překážkou to, že jsme to do oblasti, kam jsme se chtěli přestěhovat, měli necelé 2 hodiny jízdy autem. Oba jsme ještě potřebovali normálně pracovat.

Asi 7x se stalo, že jsme měli domluvenou prohlídku, která byla následovně zrušena, protože nabídku již někdo velmi rychle vzal. Občas i zrušení přišlo, když jsme byli v autě na cestě na prohlídku.

Další překážka, na kterou jsme naráželi, byl nepořádek v  agenturách. Párkrát jsme zažili, že nás objednali na prohlídku a až ve dveřích nám řekli, že ale psy neberou.

 

Jak to všechno nakonec dopadlo

Nakonec nám už teklo do bot tak jsme se ozvali po dalších 4 týdnech té původní pani, které jsme se líbili i se psem ;), jestli dům není stále ještě volný. Nebyl.

Ale za další 2 dny jsme dostali zprávu, že potenciální nájemníci neprošli referencemi, takže je volný. Nakonec jsme se tedy v 7. týdnu našeho hledání přestěhovali.

 

Na závěr mám pro vás slíbené 4 zásadní tipy:

 

  1. Zaregistrujte se u agentur

Zaregistrujte se u všech možných agentur v oblasti, kam se chcete stěhovat. Sdělte jim všechny informace o sobě, včetně toho, že máte psa a nechte si posílat tzv. Alerts = upozornění, pokud se na trhu objeví nemovitost, která bude odpovídat vašim požadavkům.

 

  1. Zapojte vyjednávací a diplomatické schopnosti

To, že je někde napsáno „No pets“, ještě neznamená, že se nemůžete zeptat na výjimku. Obecně v UK platí (a to vím přímo od pronajímatelů), že není problém sehnat nájemníky, ale je problém sehnat nájemníky spolehlivé.

Z tohoto důvodu i spousta nemovitostí zůstává prázdných. Pokud víte, že jste spolehliví v placení nájmu a působíte zodpovědně, nakonec vás majitel vezme radši se psem, než někoho nespolehlivého bez psa. Platí zde: „Líná huba, holé neštěstí.“

 

  1. Zaručte se

Jedna z věcí, která nám pomohla přemluvit majitelku, aby nás vzala bydlet i se psem, bylo slíbení depositu za psa a i přidání dodatku tzv. „addendum“ do smlouvy. tzn. písemně se zavázat ve smlouvě, že pokud něco zvíře zničí, tak to uhradíte a že na konci nájmu necháte provést profesionální úklid se zaměření na úklid po domácích mazlíčcích tzv. pet treatment.

 

  1. Nenechte se napálit

Tento bod platí obecně pro hledání bydlení v UK, nejenom pro hledání bydlení se psem. Dostalo se nám také pár podvodných reakcí. Nikdy nedávejte dopředu “deposit“. Je zde bohužel hodně podvodníků, kteří inzerují hlavně na Gumtree nemovitosti, které ani nevlastní, lákají z lidí deposity převodem na účet. Vy pak dorazíte na místo slíbené prohlídky a tam nikdo…..

Nevěřte tomu, pokud se vám snaží namluvit, že ten deposit, je pro to, aby majitel měl zaručeno, že na prohlídku dorazíte. Nevěřte i tomu, pokud vám chce poskytnout certifikát o vlastnění nemovitosti a ověřte si to na „Land registry“ pod stránkou www.gov.uk . Tuto informaci seženete od 3 liber výše, ale stojí to za to. Může vám ušetřit stovky liber.

Standardní postup je, že deposit se dává až ve chvíli, kdy si vás agentura, nebo majitel vybere a ve chvíli, kdy podepisujete smlouvu = přebíráte dům/byt.

 

Přeji hodně úspěchů v hledání toho pravého bydlení pro vás. Ať už s čtyřnohým přítelem, nebo bez :).

Lucie Švecová,

průvodkyně na cestě k harmonickému životu

FB stránka Cesta k harmonickému životu

 

Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a cestujte po světě. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *