Celé se to začalo na pomezí mých 50 (roků) a na rozhraní dvou hlavních měst – dvou států, které od sebe dělila hranice a vzdálenost 4 hodin.

Byl to vskutku VELKÝ a PŘEDEM NEPROMYŠLENÝ SKOK.

Přesně v 50 letech jsem se sebrala a přestěhovala za hranice do Rakouska.
(Ještě jsem uspořádala oslavu narozenin, rozloučila se s kamarádkami a za 4 dny už nakládala krabice do auta).

Doma v ČR jsem nechala celý svůj předchozí život se vším všady:
– moji dceru, se kterou jsme byly po dobu 17 let velmi blízce spjati z důvodu, že naši rodinu jsme tvořili jen my dvě společně
– moji kariéru a dobrou pracovní manažerskou pozicí ve stabilní firmě
– v ČR zůstal i můj „vysněný“ byt se zahrádkou, který jsem si po strastiplných letech úsilí pořídila, doplatila a zařídila i zvelebila podle svých představ a ve kterém se mi opravdu dobře žilo. 

Bylo to v době, kdy jsem se navíc k tomu všemu také těšila, až moje dcera dostuduje univerzitu, osamostatní se a já si začnu plnit své tajné sny a realizovat zájmy a záliby.
ANO, mé sny, touhy a záliby, které jsem měla již nějaký ten rok v hlavě a které jsem si do té doby z důvodů ryze realistických nemohla dovolit plnit, buď pro nedostatek finančního zajištění nebo z důvodu pracovních povinností. 

Dalo by se tedy říct: „Opouštěla jsem docela spokojený a vyrovnaný život“. 

Byl to vskutku VELKÝ SKOK do neznáma. Rozhodovala jsem se, zda „skočit“ do peřejí bez toho, aby člověk věděl, kam ho proud zanese. 

A teď tedy přichází to PROČ?

Je to tak běžné, a tak jednoduché = ZAMILOVALA JSEM SE

a ON? 😊

Kamarád – láska – spolužák = vše v jednom… z raného dětství. Objevil se v mém životě jak kometa, která vám prolétne životem a vše rozmetá. Žil ale v jiném státě, než kde jsme si spolu hrávali 😊

Žádná vzdálenost nemůže být tak velká, aby nás rozdelila. 😊 Budeme žít společně. Ale kde? A tak jsem odjela…

Nějak jsem si v té (euforické) době ale neuvědomila, že mým životem do té doby byla moje dcera, moji přátelé a má práce. TŘI PEVNÉ opěrné BODY pro moji stabilitu.

Odjela jsem za svojí láskou a najednou jsem tam neměla vůbec nic z toho. 

Ocitla jsem se za hranicí, ve státě, který nebyl můj domov, ve státě, kde se hovořilo jazykem, který jsem neuměla, ve státě, kde jsem neměla žádné přátele, žádné vazby, žádné kotvy, ve státě, kde jsem neměla ani vidinu nového pracovního uplatnění.

Ocitla jsem se nejen „za hranicí své vlasti“ ale současně i „za hranicí své komfortní zóny, své denní rutiny

A teď tedy přichází otázka, CO S TÍM? 

JAK SE ZORIENTOVAT NA „NEZNÁMÉ PLANETĚ“

Ocitla jsem se v Rakousku

Euforii střídal v pravidelných periodách náraz na realitu. Přišla jsem si jak na NEZNÁMÉ PLANETĚ, nebo jak v PRVNÍ TŘÍDĚ. Mnohé lákavé, nepoznané, zajímavé a na druhou stranu tolik neznámého, cizího a nesnadného:

A co mi na začátku v Rakousku přinášelo těžší i úsměvnější situace?

Partnerské soužití v jedné domácnosti. Den po dni 24 hod/ 7 dní v týdnu, s „miláčkem“ který ale do té doby nebyl součástí mého života. 

Orientace v novém městě a jízda v autě.
Občas jsem si přišla jak před 30 lety, kdy jsem poprvé vyjela do ostrého provozu města. 

Nakupování.
Nerozuměla jsem nápisům v obchodě a běžné potraviny denní spotřeby byli jinak značené, jinak dělené i označované. Nerozuměla jsem pokladním v obchodě, a tudíž nevěděla co se mě ptají a co
mi říkají

Množství imigrantů a přistěhovalců z různých koutů světa.
Nejen na jazykových kurzech, ale i všude na ulici jsem potkávala do té doby nepoznané množství národností, kultur, jazyků i náboženství. Těšila jsem se, jak budu v tramvaji poslouchat němčinu, ale poslouchala jsem turečtinu, hebrejštinu, arabštinu, ruštinu, polštinu aj.

A co mě hned na začátku uchvátilo a co se mi v Rakousku líbilo?

Kvalita služeb i jídla v typicky rakouských podnicích.
Opravdu jsem se v průběhu prvních měsíců a let nesetkala s jídlem v restauraci, které bych nemohla
označit za chutné a dobré.

Široká nabídka „bio“ potravin ve všech běžných obchodech a řetězcích potravin.
Běžný výběr všech základních potravin ve variantě „konvenční“ a „bio“, přičemž cenový rozdíl u obou skupin není nijak výrazný, tak aby většinu zákazníků omezoval v nemožnosti pořízení
kvalitních potravin

Ochota všech prodavaček ve všech obchodech.
Vzpomínám si na první dny, kdy jsem potřebovala koupit tkaničky do bot určité barvy a délky, neuměla německy a dorozumívala se všelijak. Prodavačka s úsměvem se mnou šla doprostřed velkého obchodu, aby mě pomohla vybrat tkaničky za 2 Euro, a to s takovou ochotou, že mě udělala hezčí den.

Přístup k životnímu prostředí.
Všude dostatek míst pro tříděný odpad. Velké množství ploch na poli, kde si může každý sám přijít vybrat a natrhat květiny, ovoce a zeleninu a pak zaplatit do přistavené pokladničky učenou sumu.
U každé zabydlené aglomerace popelnice na bioodpad a na oplátku pak možnost pro všechny obyvatele Vídně dojed si zdarma pro jakékoliv množství zeminy do „kompostárny“!!! 🙂

Úžasné podmínky pro cyklisty.
Většina silnic ve městech i mimo města přizpůsobena vyhrazeným pásem pro cyklisty. Okolí Vídně protkáno hustou sítí cyklistických tras. Před každým obchodem, restaurací, nádražím dostatek vyhrazených parkovacích míst pro kola.

Péče a starost města Vídně o rekreační a veškeré „zelené“ plochy kolem Dunaje.
Na březích Dunaje a v oblasti „Donauinsel“ je množství plážiček, opalovacích mol, lehátek, míst vyhrazených ke grilování aj. Péče města o jejich čistotu, údržbu i propagaci mě nadchnul…

 

Jestli jste zvědaví,

  • Co ještě mě za hranicemi čekalo, překvapovalo, co se mi líbilo i nelíbilo….
  • Co dělat, když se ocitnete za hranicí své vlasti = rady a návody kde se učit jazyk a nemuset za něj platit, kde a jak hledat práci, ale přitom mít do začátku z čeho žít, jak nejlépe poznávat město a mnohé další zkušenosti.
  • Proč se některé ze zahraničí vracíme a jiné tam zůstáváme?
  • Jak hledat v nečekaných událostech výzvu atd.

…můžete začít sledovat můj příběh na webových stránkách, které právě tvořím: www.sblankouzahranice.eu

Nebo na FB: s Blankou za hranice-Vídeň

 

 

Autor Marta Kluchová

Ženy jako Vy, které vyrazily do světa plnit si své sny. Teď pomáhají ostatním, roztáhnout křídla a letět za radostnějším a naplněnějším životem. Poradí Vám cestu, abyste doletěli do cíle bez pochroumaných křídel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *