Ženy ve světě

Cesta na Jadran s nádechem romantiky a dobrodružství

Ze Záhřebu na Jadran vede několik cest. Většina volí tu nejpohodlnější a nejrychlejší po dálnici A1. Hlavně být co nejrychleji na pláži a koupat se v moři. Já vám povím o cestě, kterou se jezdilo kdysi. Točí se pohořím Velebit a posléze padá dolů na pobřeží Jaderského moře.

Jako první jedeme přes město Karlovac. Známé „Karlovačko pivo“ vyrábí právě zdejší pivovar. Koncem srpna a začátkem září tady pořádají dny piva. Velmi těžké období pro Karlovac byla devadesátá léta, kdy byl terčem každodenního bombardování.

Pokračujeme městem Slunj. Určitě stojí za to udělat si zastávku a pokochat se vodopády, které nalezneme přímo mezi domečky a které jsou přístupné zdarma. Myslím ty vodopády.

Po asi 30 km se začnou objevovat podél silnice stánky s místními specialitami. Zmíním alespoň sýr „škripavac“, který si vysloužil pojmenování tím, že mezi zuby „škripi“ tj. skřípe, nebo pálenku z jalovce zvanou „šmrika“ s léčivými účinky. Právě tyto stánky jsou předzvěstí, že jsme na dosah hlavnímu vstupu na Plitvická jezera.

plitvice-png

Hned jak projdeme kolem pokladny hlavního vstupu, před námi se otevře pohled na největší vodopád – trefně pojmenovaný Veliký vodopád.

veliki-slap

Celkem šestnáct jezer je obklopeno hlubokými lesy, které jsou domovem nejen medvědů, vlků, rysů, ale i vysoké zvěře, vzácného ptactva a původních rostlin. Dnes už na všech jezerech platí přísný zákaz koupání.

A i když tady strávíte celý den, uvidíte pouze zlomek té nádhery. Proto se na Plitvice ráda vracím, jak je příležitost.

I když neradi, opouštíme tuto kouzelnou část světa a míříme směrem Gračac. Čím víc se mu blížíme, najednou se nám předvádí úplně rozdílná krajina.

pohled-na-velebit-zdola1

Kamenitá s nízkým porostem a keři. Cesta začíná být dobrodružná. Samá serpentina, srázy dolů, silnice tehdy většinou bez svodidel. Nic pro slabé povahy.

pohled-na-silnici1cestou-z-plitvic-k-mori1

k-mori1

Přes Obrovac přijíždíme do městečka Benkovac, kde se těží ceněný kámen. Mnoho staveb bylo postaveno právě z tohoto kamene – v samém Benkovci například kostel sv. Ante. Dodnes se kámen používá i ve formě podlahových dlaždic.

Na Benkovac mám i gastronomickou vzpomínku: „jelo ispod peke“. Specialita se připravuje v nádobě, která se podobá velké hlubší pánvi s víkem ve tvaru zvonu. Do pánve (která se dá do ohniště s dřevěnými uhlíky) se vloží kus masa, okolo brambory a zelenina. Přiklopí se „zvonem“ na který se nahrnou uhlíky a vše se nechá péct. Co vám budu povídat – dobrota veliká.

Městečko Tisno na ostrově Murter, bylo naším přechodným domovem. Koupání na přírodní pláži ve stínu borovic.

na-plaz-murter1

Brzo ráno zažít příjezd rybářů a možná budete mít štěstí, že si koupíte kus čerstvě uloveného tuňáka na večerní grilování.

Největším městečkem ostrova je Murter, z kterého je možné se vydat výletní lodí po souostroví Kornati.

Mým nejkrásnějším zážitkem byl celodenní výlet k vodopádům na řece Krka.

vodopady-krka1

Na rozdíl od Plitvic je tady koupání povoleno. Zatím.

To, že se na Plitvických jezerech natáčel Vinetou, většinou víme. Už míň se ví, že se natáčelo i kolem vodopádů řeky Krka a na úbočí Velebitu, která představovala americké prérie.

Ve škole mě učili, že každé povídání má mít závěr. Nevymyslela jsem žádný.

Jen mě napadají další zajímavá místa Chorvatska, kam vás ráda zavedu příště.

Autorka: Yveta Radušičová – yvetaradusicova.cz

Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a vyražte třeba i do Anglie. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *