Ženy ve světě

Drážďany pod rouškou omamných orchidejí

Orchideje miluju a považuju je za královnu rostlin. Proto není divu, že Mezinárodní výstava orchidejí na výstavišti Messe Dresden v německých Drážďanech mě naprosto nadchla a okouzlila.

Určitě ji doporučuji navštívit každé ženě. Je to romantika. My jsme ještě se sestrou vyrazily poprvé v dubnu 2017.

Kde výstavu najdete

Výstaviště kousíček od hranic a je tak dostupné každému. Nemusíte jezdit až do tropického ráje. Stačí nasednout do auta, vlaku nebo autobusu a jste za 2.5 hodinky z Prahy na místě. Cesta od dálnice je dobře značena a přímo u areálu je rozlehlé parkoviště, kde se dá za 3,5 Eura v klidu zaparkovat.

Oficiální název výstavy je Die Internationale Orchideen-Welt 2017. Prostor pro vystavování, ale i prodej, se odehrává na více než pěti tisících čtverečních metrech a nedivím se, že pořadatelé udávají počet 20 000 rostlin a 100 000 květů. Vstupné na výstavu je 7 Euro.

 

 

Musím se přiznat, že jsme se s mou sestrou rozplývaly v nádheře a pestrosti orchidejí z celého světa, kochaly se všemi možnými odstíny barev a nevěděly, do kterého kouta obrovské haly dříve běžet. Jednoduše nás vystavované exempláře úplně uchvátily a i doslova omámily. Ocitly jsme se v jiném světě, světě orchidejí, které se rozkládaly všude kolem nás i v koších, dekorativních nádobách, ve vitrínách a na kmenech stromů.

Nesla se tu tak silná vůně orchidejí až jsme nevěděly, jak dlouho se tu vydržíme procházet, než nás snad stihne nějaký alergický záchvat. A to nemáme žádnou prokázanou alergii na orchideje. Každopádně nás po chvilce rozbolela hlava. No i tu platí, že krásného pomálu a zároveň upozornění, že alergici by tu měli být ostražití a dávat na sebe pozor.

 

 

Hala byla pomyslně rozdělena do několika sekcí a v každé části byly vystavovány orchideje z daného kontinentu a atmosféru dané země dokreslovaly různé typické předměty jako vějíře apod. Divoké orchideje tu však nehledejte, ty jsou chráněné a jejich vyvážení je přísně zakázáno. Jde o potomky těchto orchidejí už vypěstované ve sklenících.

 

 

Barevná fontána

Uprostřed všeho se jako kouzelné překvapení náhle zjevilo jezírko, které bylo nasvícené všemi barvami. Světelná fontána se postupně měnila a vytvářela nádhernou kulisu už tak překrásným orchidejím. Vše dokreslovala romantická hudba. Toto představení probíhalo každou hodinu.

 

 

Na pódiu nás zaujala soutěž v aranžování orchidejí do různých, často hodně překvapivých a originálních vazeb.

 

 

Nejvíce se nám líbilo spojení orchidejí s gramofonovými deskami.

 

Občerstvení

Ve vedlejších prostorách jsme využily možnosti občerstvení a ochutnaly německé speciality a samozřejmě i německé pivo.

 

 

 

Nákupy na výstavě

Na závěr výstavy jsme nezapomněly koupit přenádhernou oranžovou orchidej naší mamince, které se na Den matek moc líbila. Tak jsme si alespoň kousek výstavy přivezly domů a bude nám tento exemplář připomínat přenádherné chvíle v Drážďanech.

S prodejci exponátů se dalo domluvit samozřejmě německy, ale i anglicky. Angličtinu jsem použila, když si sestra vybírala nádhernou skleněnou vázu.

 

Orchidea Cattleya

 

Video z výstavy

Tady je ještě video, pro ty, které výstava zaujala a chtějí vidět více. Přečíst si o orchidejích je možné v knize Charlese Darwina, britského přírodovědce a spisovatele, který se těmito nádhernými rostlinami zabýval a shledal je vůbec nejzajímavějšími na světě. Mimo jiné orchidej jako jediná suchozemská rostlina dokáže ulovit hmyz. Raději pojďme od Darwina dále, nebo bych se hned začala věnovat mé milované Anglii, ale o té tento příspěvek vůbec není.

Pěkný zážitek vám přeje

Adéla

Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a cestujte po světě. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *