Ženy ve světě

Malta očima architektky Julie Rawding I.

Julie, vím o Tobě, že jsi už nějaký čas „ženou ve světě“.  Můžeš prozradit, které zemi teď říkáš doma?

Určitě, letos v létě to bude 8 let, co žiji na Maltě, malém ostrově ve Středozemním moři.

Proč sis vybrala zrovna Maltu? Je to Tvůj splněný sen? Co Tě sem zaválo?

Malta nikdy nebyla můj plán. Jako malá jsem snila o New Yorku či o Torontu – ani nevím proč. Pak jsem vyrostla a říkala si, že bych možná mohla přeci jen vyrazit do Ameriky. Jenže nikdy jsem nikde na delší dobu nebyla, angličtinou jsem si také nebyla zrovna jistá, tak jsem vyrazila na měsíc na jazykový pobyt právě na Maltu.

Byla to láska na první pohled. Určitě tomu pomohlo, že to bylo v zimě, kdy bývá na Maltě slunečno a přes dvacet stupňů. V půlce února jsem se vrátila zpět do Čech, dala výpověď v práci a v létě jsem již byla zpět na Maltě.

Měla jsi před odjezdem z něčeho strach?

Ne. Já si byla zvláštně jistá, že všechno bude v pohodě.

Jak reagovalo okolí? Co na tvé rozhodnutí říkali rodiče, sourozenci, příbuzní, kamarádky…? Nerozmlouvali Ti to?

Rodiče byli možná trochu zaskočení, ale nikdo mi nic nerozmlouval. Trošku si myslím, že moje mamka to vnímá jako její vlastní, nikdy nerealizovanou emigraci. Já to beru tak, že Malta je vzdálená necelé tři hodiny letadlem z Prahy. To není žádný konec světa, je to v podstatě za rohem. Navíc je to pořád Evropa, i když skoro v Africe.

Jak probíhaly přípravy na odjezd?

Bydlela jsem tenkrát sama v nájmu, takže vyklidit byt, zredukovat věci, oběhat úřady, odhlásit se ze systému apod.

Mám skvělou vzpomínku na paní z Euresu (kancelář, která vám pomůže s různými záležitostmi v rámci Evropské unie). Na Maltu jsem jela s tím, že budu pracovat jako architektka. Úřednici jsem se ale svěřila, že pokud odbornou práci neseženu, klidně budu i uklízet. Podívala se na mě zvláštním pohledem a řekla, to nedělejte, nikdo vás pak už nebude brát vážně. To byla rada nad zlato.

Ve vedru mi byly záchranou zdi domů...

Ve vedru mi byly záchranou stěny domů…vzpomíná Julie

Jaké byly první dojmy z Malty? Bylo strašné vedro. Poprvé jsem na Maltě pobývala na přelomu ledna a února, podruhé v květnu. Nakonec už s velkým kufrem posledního července.

V létě na Maltě je na sluníčku klidně 50 stupňů. Na to jsem já, holka z Liberce, nebyla zvyklá. Pamatuji se, jak jsem se plížila nalepená na stěny domů, abych ucítila alespoň trochu chladu.

Úředním jazykem je tu maltština?

Na Maltě jsou dva úřední jazyky, maltština a angličtina. S angličtinou si člověk krásně vystačí.

Vyskytla se i u Tebe jazyková bariéra?

Jazyková bariéra se vyskytla hlavně v komunikaci s mým budoucím manželem. Čerstvě zamilovaní si žijí na růžovém obláčku. My se snad půl roku hádali a vymezovali si pozice. Navíc já mu víc jak půlku toho, co mi tvrdil, nerozuměla. Ale nakonec jsme se přece jen domluvili.

Co na dané zemi miluješ?

Na Maltě je božský klid. Nebe je neskutečně vysoko. A moře je kolem dokola…

Malta more vsude kolem

Malta – a moře je kolem dokola…

S čím se těžko smiřuješ? Je tu život obecně lehčí?

Život je tu jiný. Lidé věří v Boha. Mají dobrou náladu i v pondělí ráno. Ale upřímně, někdy ta jižanská pohodička dovede celkem vytočit. Loni v létě jsme například byli tři měsíce bez teplé vody…

Jsi maminkou malé holčičky, myslíš, že se na Maltě žije dětem radostněji? A co jejich rodičům?

Holčičky máme už dvě. Obě se narodily na Maltě. Obecně se traduje, že Malta je pro děti skvělá. Je tu malá kriminalita. Malťané mají děti rádi. Je tu pro děti bezpečno. To je vše pravda, ale jen do určité míry. Například dítě běžící po chodníku, tak úplně v bezpečí není. Vlastně, on ani dospělý ne. Malťané všude jezdí autem a chodec je tu ve velké nevýhodě. Také tu není žádný pořádný les, nebo trávník. Nic z toho, na co jsem já, jako malá, byla zvyklá. Na druhou stranu tu jsou pláže – takže pro děti opravdu velká pískoviště.

Malta - Julie s dcerkou

Malta – Julie s dcerkou Zoe

Jsi spokojená se školským, zdravotním a sociálním systémem na Maltě?

Velmi zjednodušeně řečeno, jsem. Ale opět záleží na tom, co se s čím porovnává.

Líbí se mi, že si člověk může vybrat, zda půjde do státní či soukromé nemocnice. Líbí se mi, že si můžete zvolit, zda své dítě pošlete do státní, soukromé či církevní školy. I se mi líbí, že “mateřská” je vyplácena zaměstnavatelem.

Stejně jako v Česku, po určité době systém prokouknete a vidíte, že by leccos šlo dělat lépe. Obecně si myslím, že každý by měl být zodpovědný hlavně sám za sebe a podle toho se chovat. V tom vám žádný systém nepomůže.

 

Jakým jazykem mluvíte doma? 

Doma je hlavním jazykem angličtina. Manžel vyrostl v Anglii a před 11 lety přiletěl na Maltu (má dvojí občanství, maminka je Malťanka, otec je Angličan). Přesto maltsky v podstatě nemluví. 

Myslíš si, že bilingvní děti jsou ve výhodě a jdeš tímto směrem?

Já na holky mluvím i česky a snažím se, aby měly i české či slovenské kamarády. Starší Zoe má ve škole ještě maltštinu. Od mala je tedy vystavená všem třem jazykům. Určitě to vidím jako skvělé cvičení pro její mozek. Byla bych ráda, kdyby naše holky uměly česky nejen mluvit, ale i číst a psát. Upřímně, maltštinu nyní vnímám jen jako koníček. 

 

Malta - městská pláž v šest večer...

Malta – městská pláž v šest večer…

Vystudovala jsi architekturu  a design. Můžeš se v cizině věnovat práci, kterou jsi dělala doma?

Ano. Ještě před odletem jsem měla domluvený pohovor v jedné kanceláři. Nakonec mě nepřijali a já z toho byla trochu rozhozená. V cizí zemi, bez přislíbené práci, no do smíchu mi úplně nebylo.

Jak jsi to vyřešila? Mnozí by v slzách odjeli zpátky domů…

Obeslala jsem emailem ještě všechny kanceláře, na které jsem našla kontakt ve Zlatých stránkách, a hned na dalším pohovoru jsem získala místo. Bez práce jsem tedy byla pouze necelých 14 dní.

Vždycky, když si na to vzpomenu, tak si říkám jaké já mám v životě štěstí.

 

Jak se říká, štěstí se musí jít naproti a to u Tebe platí vrchovatě.

Zda je těžké dostat se na Maltu a jaké to je, se tam uživit a mnohem více se můžete dozvědět v pokračování povídání s Juliíí zde>>>.

 

Děkuji za rozhovor Julii Rawding, ženě žijící na Maltě, mamince 2 dcer, manželce

Julie Rawding

Julie Rawding, architektka

Autorka moodboardu na míru: Moodboard na míru

Autorka e-knih: 10 TIPŮ NA CESTĚ K BOHATSTVÍ aneb změnami v domácnosti k prosperitě v životě,

Interiér snů v 5 krocích a Bydlení jako ze žurnálu

Autorka knihy rozhovorů s (ECO) umělci (v anglickém jazyce) The Upcyclers

FB Bydlení atd.

 

Otázky na Julii si připravila Adéla, Ženy ve světě

milovnice Anglie a angličtiny

Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a cestujte po světě. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *