Jmenuji se Michaela Skopalová, jsem lektorkou němčiny a žiju několik let v Německu.

Už nějakou dobu nosím v hlavě námět na tento článek; jen jsem ještě do nedávna nevěděla, jak ho pojmout. Chtěla jsem psát o krásách Německa, jak Německo vidím já a co mě na něm fascinuje. Ti, co si stáhli mých 5 důvodů, proč si zamilovat Německo, jsou teď trochu napřed. Přesto jsem témata z eBooku nechtěla zmiňovat ještě jednou a rozhodla se rozepsat se k jiným záležitostem.

Následující řádky tak obsahují témata, která pravděpodobně nepoznáte během krátké dovolené. Věci, které nejsou na první pohled viditelné tak jako bavorské kroje nebo všudepřítomné wursty. Přesto se mi ale velmi zamlouvají…

Komunitní život

Jedna z věcí, kterou do hloubky objevuji až v posledních měsících a nepřestává mě fascinovat – komunitní život a výměna skoro všeho. Už během studia v Německu jsem byla vděčná, když jsem si od studentské dobrovolnické organizace mohla navybírat nádobí, co jen můj košík na kolo pobral, odvést si ho a nic za něj neplatit. Po půl roce studií jsem nádobí mohla zase vrátit nebo poslat dál někomu, kdo ho zrovna potřeboval.

Na podobné bázi existují ve spoustě měst i facebookové skupiny typu Share&Care, kde si můžete vybavit byt s nulovými náklady. Stačí zadat poptávku, případně najít dobrou nabídku a za nové vybavení bytu či šatníku nemusíte platit lautr nic. Vše si musíte jenom vyzvednout.

Podobně rozšířená je i služba eBay Kleinanzeigen, kde najdete nábytek, oblečení, elektroniku, ale i služby nebo nabídky práce. Inzeráty jsou zdarma, ale cenu si domlouváte přímo s prodávajím. Já jsem si na eBay např. letos koupila po asi 15 letech nové kolo, ze kterého jsem nadšená každý den, kdy na něm jedu. Kolo, které stálo asi 15 let v garáži, přesto ve výborném stavu a jako bonus za pakatel!

Spolujízdu nebo bleší trhy asi nemusím dlouho představovat. Obojí má v Německu už dlouhou tradici a obojí je opravdu velmi oblíbené. Proč by taky ne, když díky oběma „službám“ můžeme ušetřit spoustu peněz…

Pomalu se však rozšiřují i služby, které umožňují půjčit si/pronajmout si auto od někoho ve vašem městě bez nutnosti platit vysoké půjčovné autopůjčovně. Stejně tak si můžete za malou úplatu půjčit třeba sekačku na trávu nebo mixér.

Komunitní život zkrátka roste a mě baví užívat jeho výhody. Abyste se do celého koloběhu mohli zapojit, potřebujete jen trochu důvěry a angažovanosti. S tímto tématem tak souvisí i daleko větší soudržnost a pospolitost.

Nechcete si zřizovat vlastní internetové připojení? Nevadí! Najděte si v domě souseda, se kterým budete za úplatu sdílet jeho internet! Nejen že máte internet, ale navíc ještě důležitý kontakt a první známé!

Zemřel vám někdo z rodiny a vy nevíte, z čeho zaplatíte pohřeb (pohřby jsou v Německu extrémně drahé!)? Do týdne máte ve schránce desítky kondolencí od známých s nějakou papírovou bankovkou, aby organizace pohřbu nebyla tak nákladnou záležitostí.

Měli jste rodinnou oslavu a zbyla vám spousta jídla? Nevadí! Není nic lepšího než udělat radost a nakrmit sousedy! Vždyť příště nakrmí oni vás!

Zapomněli jste postavit před barák popelnici, zrovna když se mají vyvážet? Nevadí! Udělá to za vás sousedka!

Přesně nad takovými malými velkými činy občas úplně žasnu.

Samozřejmě takové chování vyžaduje i jistou dávku angažovanosti z vaší strany. Jestli se na sousedku každý den jenom mračíte, bude logické, že pro vás nehne ani prstem.

Velmi se líbí, jak si tu lidé v menších i větších městech pomáhají. Ve skrytu duše doufám, že takové komunitní chování se jednou rozšíří i v Česku!

lgs

Schopnost argumentovat

Od mé první zkušenosti s německým školstvím (tehdy to bylo na Technické univerzitě v Drážďanech) mám k tomuto systému velký respekt.

Německé školství se v porovnání s jinými státy od toho českého zase tolik neliší. Přesto ale učí jednu zásadní věc: samostatně myslet a argumentovat. Něco, co v českém školství leží někde hluboko pod kobercem a nutí nás tak přijímat bláboly z médií za naše vlastní názory bez předchozího ověření informací.

Já sama třeba občas narážím na svoji neschopnost si něco obhájit bez toho, aniž bych jiné stanovisko brala jako útok (v nejhorším případě i útok na mou osobu). Nojo, ale jak se tak naučit argumentovat, když nás to ve škole nikdo neučil a jakákoli potencionální otázka byla hned terčem k útoku? Nejenom mezi žáky, ale i ve vztahu učitel-žák. V Česku jakoby pořád platilo, že kdo se ptá, buď nedával pozor nebo chce záměrně otravovat. V Německu se ale ptají všichni a otázky jsou běžnou součástí výuky.

Moc se mi líbí, když středoškoláci v Německu vyjdou školu, umí se postavit sami za sebe, umí se ptát a argumentovat. V tomto bychom se od německého školského systému mohli hodně učit. Nebo nás minimálně inspirovat!

Záliba v cestování

S předchozím bodem jde i ruku v ruce záliba v cestování. V Německu mám někdy pocit, že cestují mladí i staří, po Evropě i mimo ni.

A velmi často cítím ten rozhled a přijetí toho, že někde jinde je to zkrátka jiné.

Rozšířený efekt u některých maloměšťáků je ten, že když přijedou z dovolené, hned povídají, že tam a tam je to přece o dost lepší. Předpokládám, že jste takové řeči taky už někdy zaslechli… V Německu ale od mnoha nejen cestovatelů cítím respekt k tomu, že někde je to zkrátka jiné. Ne horší, ne lepší, ale jiné. Lidé scestovalí tak nesrovnávají, ale přijímají realitu takovou, jaká je.

Nedávno jsem četla úvodní pasáž z Travel Bible, která mi naprosto mluvila z duše. Šlo o výhody cestování a jak vám cestování změní život. Toho je německá (nejen) mladá generace perfektním důkazem.

Někdo by mohl namítnout, že cestování je přece otázkou peněz. Ano i ne. Znám spoustu německých mladých lidí, kteří vyrazili na dobrovolnou službu třeba někam do Asie nebo Ameriky a rok tak pracovali zadarmo. Jen aby někomu pomohli a poznali kus světa a různé kultury. Životní zkušenost, kterou sdílím a taky často obdivuji…

 

Jestli vás zajímají další věci, kvůli kterým si Německo zaslouží pozornost, doporučuju stáhnout můj eBook 5 důvodů, proč si zamilovat Německo. A samozřejmě taky Německo navštívit a přesvědčit se na vlastní oči!

mosel

Míša Skopalová

Více německé inspirace můžete získat na mých stránkách www.michaelaskopalova.cz

Autor Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a cestujte po světě. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *