blanka_40-x-cropped-i

Blanko, víme o Tobě, že jsi už nějaký čas „ženou ve světě“.  Můžeš prozradit, v které zemi jsi teď „doma?

Už 6 let žiju v New Jersey („NJ“), čtvrtém nejmenším státě USA. Nachází se hned vedle státu New York.

Proč sis vybrala zrovna New Jersey? Je to Tvůj splněný sen?

Spíše osud, než splněný sen… V roce 2010 jsem se provdala za svou životní lásku. Naše představa byla, že si můj manžel, Američan David, najde jako IT odborník práci v Praze a že se usadíme v Česku. Já už jsem totiž jednu dvouletou zkušenost s životem v USA měla.

V letech 2005-2007 jsem pracovala v New York City („NYC“). Z Ameriky jsem byla tehdy naprosto nadšená, ale po 2 letech jsem zjistila, že jsem si jí užila dost a že se chci vrátit natrvalo domů. David v roce 2010 ale práci v Praze nesehnal. A tak jsem si sbalila 2 kufry a v říjnu jsem se přistěhovala do jeho bytu v severní New Jersey, v městečku Bergenfield.

Jaké byly první dny?

Bylo nádherné podzimní počasí. New Jersey má totiž obdobnou zeměpisnou šířku jako Španělsko. Podzim tady proto přichází později, než v Česku, a navíc je hodně slunečný a teplý. Byla jsem přesťastná, že jsme s manželem spolu. Bylo mi 37 let a můj sen o manželském životě se konečně naplnil.

Ale z růžového obláčku posvatební euforie jsem docela rychle spadla.

Co se stalo?

Praktické sžívání se spolu bylo docela náročné. Začaly se projevovat kulturní rozdíly. Já jsem třeba zásadně nesouhlasila, abychom kupovali věci na kreditní kartu. Byla jsem zděšená, když jsem zjistila, že je to hlavní způsob, jak lidé v USA nakupují. Manžel byl ale zvyklý takto fungovat 30 let a tak můj požadavek nejdříve kategoricky zamítnul.

Navíc jsem se nedokázala zabydlet v manželově bytě. Byla jsem v něm nešťastná. Celkově jsem se cítila jak ryba na suchu, podrobněji o tomto období píšu v jednom ze svých eBooků. Ale mělo to svůj hluboký význam. Trápila jsem se tak moc, až jsem se jednoho dne začetla do knihy o Feng Shui (vlivu našich domovů na náš život) a ta mi změnila život.

Jak to?

Ve Feng Shui jsem objevila velmi efektivní nástroj harmonického života. Nástroj, který máme všichni doslova před očima, ale málokdo ho umí využít ve svůj prospěch. Doslova jsem měla pocit, že jsem objevila „Ameriku“. Nejen že nám Feng Shui pomohlo překonat manželskou krizi a mně zabydlet se v našem bytě, ale stalo se mou vášní a profesí.

V USA jsem vystudovala Instinktivní Feng Shui a umění očisty prostoru. Dnes vím, že to je pro mě dar z nebes. Našla jsem samu sebe.

img_7519

Jak to vlastně v New Jersey vypadá?

Dost jinak než v Česku či Slovensku. Jsme nížinatý stát, nejvyšší hora má okolo 500 m.n.m. Zato ale máme cca 250 km pobřeží Atlantického oceánu, což je naprosto fantastické. Pláže jsem si zamilovala, i když se ně nedostanu moc často, je to od nás skoro 2 hodiny jízdy.

Velký kus NJ je součástí tzv. Greater NYC Area (širší město New York). Od Manhattanu nás odděluje jen řeka Hudson. Dva z nejnavštěvovanějších míst východního pobřeží, Socha Svobody a Ellis Island, jsou na území New Jersey a jsme na to patřičně hrdí.

New Jersey má největší hustotu obyvatelstva z celých USA, a to 467 lidí na km 2 . Naprostá většina z 9 milionů obyvatel žije ve městech nebo příměstských oblastech.

Východní část přiléhající k NYC je silně průmyslově a rezidenčně zastavěná. Je to velmi dynamická, silně pulzující oblast. Západní část New Jersey přiléhající k Pensylvánii je klidnější, méně zastavěná a méně průmyslová.

nj-lincoln-tunel

A jak je to s přírodou?

V New Jersey nenajdete louky a hluboké lesy, a pokud je někde v té západní části najdete, tak jsou to převážně soukromé pozemky. Jsou zde menší přírodní parky s regulovanou návštěvní dobou, které většinou musíte opustit při soumraku.

Soukromé vlastnictví přírody je jedna z věcí, která je pro nás Čechy hodně neobvyklá. Vzpomínám si na jedno jaro, kdy jsme se po velmi dlouhé a tuhé zimě vydali s manželem na výlet do místních kopečků. Cestou jsem zahlédla jezero, vypadalo nádherně. Zastavili jsme a já se k němu rozběhla, nadšená jak malá holka. Manžel na mně něco volal, ale já jsem ho nevnímala. Jezero mělo takovou malou pláž a já jsem se už na ní viděla. V tu chvíli mě manžel dohnal a řekl:

„ Miláčku, na tu pláž nemůžeš, je soukromá. I to jezero je soukromé. Už nemůžeš udělat ani krok.“ Měla jsem slzy na krajíčku…

blanka-na-plazi-cropped

Jak se Ti žije v New Jersey nyní?

Dnes bydlíme v městečku Montclair, které se alespoň vzdáleně podobá evropským městům. Má totiž něco jako hlavní třídu a dá se alespoň v centru pohybovat pěšky. To většina amerických městeček nemá. Snažím se být v proudu a přijmout místní způsob života (nic jiného mi nezbývá, Čechů je v NJ opravdu pomálu).

Takže jsem se například naučila organizovat večírky. To jsem v Čechách nikdy nedělala. Američané je ale milují a tak jsem se přizpůsobila. Naposled jsem organizovala Halloween party pro 15 lidí a předtím večírek pro 30 lidí, to vše v našem třípokojovém bytě.

Využívám blízkosti New York City a každý týden jezdím vlakem cvičit taichi na Manhattan. Je to skoro hodina a půl jedna cesta, ale stojí mi to za to. Tuto taichi komunitu znám už 11 let z dob, kdy jsem na Manhattanu bydlela a představuje pro mě důležitou kotvu.

Pro New Jersey je dojíždění do NYC velmi typické, denně tak cestuje za prací skoro půl milionu lidí, zejména vlakem a autobusem.

A co přátelé?

Tak to je hodně těžké. Úplně v místě v podstatě žádné blízké přátele nemám. Moje nejbližší kamarádka je vzdálená 3 hodiny jízdy autem. Američané se velmi rádi a lehce seznamují, je ale velmi těžké se dostat do fáze, že vám dají svůj telefon či e-mail nebo vás dokonce pozvou domů.

Navíc se často stěhují, takže už se mi několikrát stalo, že slibně se rozvíjející přátelství skončilo, protože dotyčná nebo dotyční se zkrátka odstěhovali stovky kilometrů daleko. O to více si ale vážím vztahů, které se mi v USA podařilo navázat, byť nejsou tak hluboké, jako jsme zvyklí mít u nás doma.

Čím se v New Jersey živíš?

Jsem konzultantka Feng Shui a Soul Coach. Obě tyto dvě profese jsem rozjela právě v New Jersey a jsem jí proto hodně vděčná. Tady lidé hodně fandí životní změně a je pro ně běžné měnit svou profesi i několikrát za život.

V tomto ohledu moje odloučení z pohodlí českého domova sehrálo důležitou roli. V Praze jsem byla pro každého auditorka finančních výkazů nebo manažerka z mezinárodní firmy. V NJ mě nikdo neznal a tak jsem si mohla vytvořit indentitu, jakou jsem chtěla.

Navíc New Jersey je nesmírně inspirativní, protože zde působilo nebo působí mnoho světových velikánů a legend. Jen tak námatkou:

-Thomas Edison (jeho slavná laboratoř ve West Orange je 10 minut jízdy autem od mého bydliště),

-Whitney Houston (narodila se a žila také kousek od nás),

-Bobbi Brown (slavná make up artistka – tak ta žije přímo v našem městečku),

-Frank Sinatra, Bruce Springstean, Jon Bon Jovi, skupina Jersey Boys a mnoho dalších.

Herečka Julianne Moore jezdí do naší místní knihovny předčítat dětem knížky.

Takže je tady opravdu hodně inspirace. Před 2 lety jsem tady dostala nápad založit projekt Škola HARMONIE, ve kterém vidím své životní poslání, a také mé dosud největší dílo – vzdělávací eBook Kouzlíme s Feng Shui – jsem napsala v Montclair. Takže svůj život v NJ vnímám opravdu jako osudový, jsem dnes jiný člověk než před 6 lety.

nj-domek

Jak bys popsala Američany?

Jsou to lidé jako my, mají své sny a touhy, a stejně tak starosti. Kulturní rozdíly jsou ale obrovské a proto je život za velkou louží pro našince mnohdy složitý. Američané jsou daleko sebevědomější, než jsme my, a v tomto ohledu se od nich máme co učit.

Dále jsou mistry v mluveném projevu, který systematicky trénují už od školky. Američané milují mluvení a mluví opravdu hodně, ale zato se relativně málo ptají. Je to dáno velmi silným důrazem na individualismus a sebeprosazení, které je typickým znakem severoamerické kultury, na rozdíl od naší kolektivní povahy.

Pokud si chcete popovídat, tak musíte začít mluvit sami. Spíše neočekávejte, že budete někoho zajímat. V 80% případů nebudete. Nejdřívě mě to hodně vyvádělo z míry a brala jsem si to osobně. My jsme zvyklí projevovat otázkami zájem o druhé a je to považované za výraz slušnosti a respektu. V USA toto z mé zkušenosti neplatí.

Američané se vlastně trošku bojí ptát. Mají strach, aby se nazeptali na něco osobního a neuvedli vás tak do rozpaků.

Američané daleko více pracují než my. Mnoho z nich má i 3 práce najednou, aby se uživili. V tomto si jich nesmírně vážím. Vše, co vidíme lákavého a luxusního na Americe, je v naprosté většině vydělané opravdu tvrdou mnohaletou dřinou, bez dovolených a volných víkendů.

Platí stále, že je USA zemí s otevřenými možnostmi?

Platí to stále, i když velmi záleží na konkrétní situaci. Vysokoškolské vzdělání je drahé a spousta mladých lidí s bakalářským diplomem v kapse má zaroveň velký dluh ze školného, který splácí až deset let. Já jsem možností v USA využila na maxium, alespoň myslím. Našla jsem tady výborné mentory a učitele, např. Denise Linn v Kalifornii. Feng Shui jsem studovala v Oregonu a Pensylvánii, a další kurzy jsem absolvovala přímo v NYC.

V New Jersey jsem si splnila sen – začala jsem se tady spolu s manželem věnovat společenskému tanci. To, co jsem nemohla dělat jako malá holka, jsem na prahu čtyřicítky začala dělat tady. V tom je americká nátura úžasná, začít je možno s čímkoli kdykoli. V našem tanečním studiu jsem jedna z nejmladších a běžně tančím waltz s 82letým kolegou.

Je tady spousta tanečních učitelů ze střední Ameriky a Karibiku. Američané celkově spíše tíhnou k latinskoamerickým tancům, než ke standardním. Například z valčíku mají opravdu vítr a vůbec mi nevěří, že u nás ho zvládne každý. Znamená to taky, že se tady věnují trošku jiným tancům, než se běžně tančí v Evropě. Např. swingu, který tady všichni naprosto milují, boleru, sambě, merenge, argentinskému tangu nebo salse.

Zatím mě „nedonutili“ k Lindy Hopu. Bráním se mu zuby nehty, protože mi přijde neohrabaný a je pro mě absurdní jej tančit jako společenský tanec. Možná si ale časem dám říct.

Pochopila jsem, že v cizí zemi je důležité se otevřít novému.

Někdy to bolí, někdy je to frustrující, ale o tom život v cizině je.

Člověk pozná své limitující představy, má šanci je odhodit a stát se tak bohatším a celistvějším.

blanka_30x-croppedBlanka Vun Kannon–  profesionální poradce Feng Shui a průvodce světem harmonie

Učí druhé, jak si vykouzlit život, ve kterém jim bude opravdu dobře.

Autorka tištěné knihy Cesta domů a e-booku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.

Je dlouhodobou studentkou americké léčitelky s indiánskými kořeny Denise Linn, jejíž učení zvané Soul Coaching® přinesla do České republiky.

Blanka založila vzdělávací platformu Škola HARMONIE a je autorka on-line publikace Kouzlíme s Feng Shui.

                                  Se svým manželem Davidem žije v USA, ve státě New Jersey, několikrát za rok přijíždí do České republiky.

                                  Více o Blance ZDE.

Autor Marta Kluchová

Ženy jako Vy, které vyrazily do světa plnit si své sny. Teď pomáhají ostatním, roztáhnout křídla a letět za radostnějším a naplněnějším životem. Poradí Vám cestu, abyste doletěli do cíle bez pochroumaných křídel.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *