Zažila jsem neopakovatelný pobyt na ostrově Santorini v září 2020, v době koronavirové pandemie, kdy byl ostrov poloprázdný. Nebyl zde ani jediný případ covidu-19. Byl to naprosto úžasný cestovatelský zážitek, sen všech dovolenkářů.

To nám řekla i naše průvodkyně Šárka Kalkušová z cestovní kanceláře Fischer Group, na první informativní schůzce v úterý 8. 9. v 11 hodin v taverně Dolphinos. Paní Šárka žije už mnoho let v sezóně na ostrověSantorini a v zimě v Praze.

Praktické informace:

 • Pro vstup do Řecka potřebujete pouze občanský průkaz, já raději beru cestovní pas.
 • Časový rozdíl v Řecku proti středoevropskému je plus 1 hodina.
 • Elektrické zásuvky odpovídají našim českým normám (220V).
 • Voda z kohoutku není pitná, doporučuje se balená voda.

Po našem pobytu jsem slova naší paní průvodkyně mohla jen potvrdit. Poloprázdné pláže, restaurace, obchody, nikde nikdo…

Promenáda v Kamari, Foto: Adéla Kubešová
Prázdné taverny na Kamari

Ostrov Santorini byl můj sen už od roku 2015 a měla jsem ho na svém Travel Bucket Listu. Učarovaly mi typické bílé domky s modrými střechami a okenicemi, ohromné množství kostelů (na Santorini prý až 400) a barevné pláže s bílým, červeným nebo šedým a černým pískem.

Těšila jsem se na nové řecké zážitky, na místo, které se popisuje jako turistický ráj. Nynější moře, je vlastně zatopený kráter sopky.

Pro mě už to je šestá návštěva řeckých pohostinných ostrovů. Prostě jsem se do Řecka zamilovala.

Je rájem fotografů, kdy každý záběr je povedený. Asi každý zná ikonické fotky Santorini. Jen málo míst v Řecku poskytuje tak intenzivní možnost přímého kontaktu s dávnými vrstvami historie a velmi reálnou současností jako právě Thera.

Typické modrobílé domky v OIA
Oia
Foto: Adéla Kubešová
Foto: Adéla Kubešová
Typické kostelíky na Santorini
Foto: Adéla Kubešová

Před dovolenou

Dovolenou jsme si s tetou vybraly u cestovní kanceláře Fischer už na podzim 2019 First Minute, kdy ještě covid-19 neexistoval. Teta jezdí pouze přes cestovky a já jsem se přizpůsobila. Vybraly jsme si letovisko Kamari, které se nachází na severovýchodním pobřeží. Zájezd nás každou stál 16 500 Kč. Pár měsíců před odletem jsme se ještě k běžnému cestovnímu pojištění nechaly připojistit na covid 19 za 290 Kč na osobu.

Až do týdne před odjezdem jsem si nepřipouštěla velké starosti. Ani jednou mi nepřišla myšlenka, že zájezd zruším. Teta mi ale volala, že nepojede, protože rodina se o ní bojí a odrazuje ji od toho. Byla jsem ráda, že si to tři dny před odletem rozmyslela.

Na mně padla nervozita týden před odletem. Začala jsem řešit, zda si nemám udělat dobrovolně test. Pak vyšla informace, že testy budou před odjezdem povinné. To bylo nakonec zrušeno. Šly mi hlavou negativní myšlenky, co bychom dělaly, pokud by nám v Řecku udělaly testy a byly bychom pozitivní.

Před odletem byla povinnost vyplnit tzv. Passenger Locator Form.

Vyplnila jsem požadované informace:

 • Naše číslo letu.
 • Trvalý pobyt v ČR.
 • Datum příjezdu.
 • Adresa ubytování v Řecku
 • Kontakt na někoho blízkého v případě emergency události.

Těsně před odletem mi přišel do e-mailu QR kód, který jsem si raději vytiskla. Samozřejmostí bylo nošení roušek na letišti i v letadle. Do letadla jsme si raději nasadily s tetou respirátor.

Pár slov o ostrově Santorini

 • Jde o souostroví pěti malých vulkanických ostrovů, které kdysi rozdělil výbuch sopky.
 • Původní název ostrova je Strongyle nebo Théra.
 • Před dvěma milióny let byl tento ostrov tichým vulkánem.
 • Ostrov Théra má tvar půlměsíce, měří na délku cca 18 kilometrů a na šířku dva kilometry.
 • Rozloha ostrova Théra je 83 čtverečních kilometrů.
 • Leží v souostroví Kyklady v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem.
 • Hlavním městem je Thira.
 • Mnoho lidí věří, že Santorini je legendární bájná Atlantida. 

Okruh ostrovem

Vybraly jsme si s tetou výlet po ostrově s několika zastávkami s názvem Okruh ostrovem, který končil západem slunce ve vesnici OiA. Cena výletu byla pro jednoho 50 euro.

PANAGIA EPISKOPI

První zastávka byla u nejstaršího byzantského kostela Panagia Episkopi se zázračnou ikonou. Nachází se ve vesnici Mesa Gonia nedaleko pláže Kamari pochází z 11. století a je zasvěcený Panně Marii a jejímu nanebevzetí. Jde o architektonický poklad, který je chloubou celého ostrova Santorini.

Výhled u kostela Panagia Episkopi
Panagia Episkopi – kostel
Foto: Adéla Kubešová
Panagia Episkopi – kostel
Foto: Adéla Kubešová
Panagia Episkopi – kostelní lustr
Foto: Adéla Kubešová
Panagia Episkopi – obraz
Foto: Adéla Kubešová
Panagia Episkoli – před kostelem

Naše skvělá průvodkyně Šárka
Foto: Adéla Kubešová

MUZEUM VÍNA

Pokračovali jsme přes vesnice EXO a MESA GONIA, kde nás přivítala známá vinařská rodina G. Koutsoyannopoulos. Navštívili jsme ojedinělé Muzeum vína a také jsme si pár druhů vín měli možnost ochutnat.

Vulkanický charakter ostrova vytváří neobyčejně vhodné prostředí pro pěstování révy. Půda na Santorini je totiž tvořena sopečných prachem, pemzovými kameny a malými kousky ztuhnutého písku a lávy. Kombinace nehostinná pro živiny, ale ideální pro neobvyklý výskyt minerálů, které dodávají santorinskému vínu výjimečnou chuť. To se řadí se k těm nejlepším v Řecku. Ostrov má však nedostatek vodních zásob. Možno i proto se traduje, že na Santorini je víc vína než vody. ZDROJ: Pelipecky.cz

Muzeum vína rodiny Koutsoyannopoulos
Foto: Adéla Kubešová
Muzeum vína
Foto: Adéla Kubešová
Muzeum vína uvnitř
Foto: Adéla Kubešová
Muzeum vína uvnitř
Foto: Adéla Kubešová
Ochutnávka vína
Foto: Adéla Kubešová

MONI PROFITIS ILIAS

Poté se náš autobus vydrápal až na nejvyšší horu ostrova MONI PROFITIS ILIAS se stejnojmenným klášterem.

Nahoře na Moni Profiti Ilias
Foto. Adéla Kubešová
Moni Profiti Ilias
Foto: Adéla Kubešová
Moni Profit Ilia – studna
Foto: Adéla Kubešová
Moni Profiti Ilias – kostel
Foto: Adéla Kubešová
Moni Profiti Ilia – kostel
Foto: Adéla Kubešová
Moni Profiti Ilia – obchůdek
Foto: Adéla Kubešová

PYRGOS KALLISTIS

Pokračovali jsme návštěvou prvního hlavního města ostrova, PYRGOS KALLISTIS.

Pyrgos – oslíci
Foto: Adéla Kubešová
Pyrgos Kalistis zvonice
Foto: Adéla Kubešová
Pyrgos Kallistis
Foto: Adéla Kubešová

Už jsme se s tetou těšily na oběd v nějaké prima řecké taverně.

Pyrgos Kallistis – taverna
Foto: Adéla Kubešová
Pyrgos Kallistis – oběd
Pyrgos Kallistis – dezert jako pozornost podniku
Foto: Adéla Kubešová

MEGALOCHORI

Procházeli jsme se kouzelnou vesničkou MEGALOCHORI.

Megalochori kostel
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori – schody
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori – typické modré dveře
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori
Foto: Adéla Kubešová
Megalochori – původní obydlí z kamene
Foto: Adéla Kubešová

OIA

Na závěr to nejlepší, kouzelná OIA a západ slunce v 19:30. Za normálních časů, kdy ještě lidstvo neznalo covid-19, byla OIA navštívena až půl milionem turistů z celého světa. Většina z nich připlouvala na výletních lodích a večer se opět vracela do svých destinací. V běžné době bez covidu se denně nacházelo na Santorini přes deset tisíc turistů. To si nedovedu vůbec představit.

Zvláště v městečku Oia je ubytování v apartmánech s bazény, zakomponovanými přímo do vysokých útesů, s vyhřívanými vířivkami a s ohromujícím výhledem na modré moře propastně hluboko pod vámi, velice drahé. Oia se nachází na skalách na vrcholu útesů nad kalderou.

Slovo kaldera znamená v jiném slova smyslu “kotel” vulkán, při jehož explozi došlo k propadu pevniny. V tomto případě navíc k následnému zatopení vodou.

V roce asi 1640 př. n.l. dochází právě na Santorini k obrovské sopečné erupci, největší v Evropě a sedmá největší na světě. Při výbuchu, který dosahoval výšky až 50km sopečného oblaku došlo k propadu střední části ostrova. Ten se dříve nazýval “Strongylé” a měl oválný tvar. Po výbuchu z něj zbyly pouze obvodové zdi, které nyní končí až nějakých 400m pod hladinou moře! Na Santorini ovšem nedošlo pouze k jedné erupci či změně okolního terénu. Později zde vznikly další 2 ostrůvky uprostřed kráteru. Palea Kaméni a Nea Kaméni, kam dnes míří výletní lodě ukazující na stálou sopečnou přítomnost na tomto místě. V roce 1956 dochází zatím k poslednímu zemětřesení na největším z ostrovů Thíra, které srovnalo se zemí vesničky Oia (čti Ía) a Fira. Od této doby došlo k obrovské změně. Obě vesnice byly nově vystaveny domy, později hotely a bazény na samotné hraně kaldery. Díky spojení krásné kykládské architektury, hotelového přepychu a opravdu impozantního pohledu dolů do kráteru je nyní Santorini nejvíce vyhledávaným místem v Řecku. Každý obrázek či katalog z Řecka obsahuje velice často fotku právě odtud. ZDROJ: reckonasbavi.cz

Oia – náměstí
Foto: Adéla Kubešová

Nedaleko náměstí jsem narazila na tuto krásnou mozaiku na cestě.

Mozaika v uličkách městečka OIA
Naše skupinka v Oia
Foto: Adéla Kubešová
Oia výhledy
Foto: Adéla Kubešová
Oia
Foto: Adéla Kubešová
Oia
Foto: Adéla Kubešová
Oia
Foto: Adéla Kubešová
Oia
Foto: Adéla Kubešová

Vezmeš si mě?

Romantická vesnička Oia je vyhledávaným místem pro svatby. I my jsme potkali nevěstu a ženicha při focení svatebních fotografií. I s námi letěl pár, který se na ostrově bral. U odbavování měli problém s šaty nevěsty, které měly v letadle svou dvojsedačku. 🙂

Oia – nevěsta při focení Foto: Adéla Kubešová
OIA s typickými modrobílými domečky

Kupodivu zde najdete jen dvě malé pláže. To mně osobně hodně překvapilo. Průvodkyně mi to zdůvodnila tak, že zde jsou ubytovaní hlavně velice bohatí lidé, pro které není problém dopravit se svou lodí na kteroukoliv pláž.

 

Líbilo se nám procházet se úzkými uličkami lemovanými obchůdky se suvenýry, taverničkami a zároveň výhledem na moře a pestrobarevnými květinami. Samozřejmě nesměla chybět zastávka na zmrzlinu.

Oia – zmrzlinová pauza

Učarovaly nám mlýny, které se objevily na konci putování po vesničce Oia.

Oia – mlýny Foto: Adéla Kubešová
Oia – mlýny Foto: Adéla Kubešová
Oia v rozkvětu Foto: Adéla Kubešová
Oia – výhled na lodě na moři Foto: Adéla Kubešová

Západ slunce ve vesnici OIA byl kouzelný.

 

Oia – západ slunce
Foto: Adéla Kubešová

Ubytování v hotelu Enjoy

Ubytované jsme byly v malém hotýlku rodinného typu se slibným názvem Enjoy Villas. Líbilo se nám jeho umístění pár metrů od pláže Kamari Beach a vlastní bazén. Hotel disponuje 5 pokoji a 10 studii.

V každém pokoji je: TV, klimatizace, lednice a balkón.

Před hotelem Enjoy Villas
Terasa před naším pokojem Foto: Adéla Kubešová

Obědy jsme trávily většinou na balkoně. Hned vedle našeho hotelu mají výborný fast food nebo jsme si uvařily polévku. Jednou jsme si zašly do taverny poblíž hotelu.

Gyros
Foto: Adéla Kubešová
Náš oběd na balkóně
Foto: Adéla Kubešová
Balkón hotelu Enjoy
Foto: Adéla Kubešová
Oběd v taverně

Nabídka čerstvých ryb byla velká. Podává se losos na kopru, mečoun, grilované kalamáry a krevety.

Foto: Adéla Kubešová

 

Dvoulůžkový pokoj
Koupelna s WC

Kontakty, pokud si budete chtít hotel zarezervovat individuálně.

 • Adresa: Enjoy Villas
 • Kamari Beach, Kamari 847 00, Greece
 • E-mail: info@enjoyvillas.gr.
 • Tel.: 0030 228 603 2820.
Hotelový bazén se sladkou vodou

Strava

Hotel poskytuje snídaně, výběr je ze tří možností a servírovaná je kousek od moře na zahrádce hotelové restaurace.

Moje snídaně od hotelu Enjoy

Pláž Kamari Beach

Pláž je kousek od hotelu, s černými oblázky. Určitě si vezměte boty do vody. Vstup do moře je obtížnější. Lehátka a slunečníky jsou buď za poplatek cca 7 euro za set anebo pokud si něco dáte v restauraci, která danou pláž obhospodařuje.

Pláž Kamari Beach
Foto: Adéla Kubešová
Kamari Beach
Foto: Adéla Kubešová
Pláž Kamari Beach
Foto Adéla Kubešová
Kamari Beach, Santorini
Kamari Beach
Foto: Adéla Kubešová

Let zpátky domů

Před námi byla vzdálenost ze Santorini do Prahy 1 770 kilometrů. Let trvá normálně 2 hodiny a 25 minut. My jsme ale měli vložené mezipřistání na Peloponésu s ohledem na mimořádnou situaci spojenou s COVID19 došlo ke změnám v letových plánech u zpátečního letu.

Santorini – letištní hala Santorini Thira National Airport
Foto: Adéla Kubešová
Santorini – letiště
Nad ostrovem
Foto: Adéla Kubešová
Z letadla

Dovolenou jsme si s tetou užily, vzpomínáme na ni a čerpáme z ní v této době, kdy jsou hranice mnoha států zavřené.

Doufám, že jsem vás třeba inspirovala k navštívení jednoho z dalších pohádkových řeckých ostrovů.

Safe travelling!

Adél

Autor Adéla Kubešová

40+! No a? Plňte si sny a cestujte po světě. Zkrátka žijte život naplno. Ve 40 letech jsem si odjezdem do krásné Anglie splnila dávný sen. Teď pomáhám i ostatním ženám roztáhnout křídla a rozletět se za radostnějším a naplněnějším životem.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

 1. Nádhera. Santorini je i můj sen, který si splním hned jak to půjde. Jsem zdravotní sestra na infekčním oddělení, takže jsem se rok nepodívala nikam.
  Krásně jste svoji dovolenou popsala i nafotila.
  Mějte se moc hezky a zvu vás na svůj blog.
  Jo a je mi taky 40+….:-)
  O všem? Ovšem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *