Ženy ve světě

Velikonoce v Anglii- s Luckou

Když jsem byla požádána o to, abych napsala o Velikonocích v UK, nejdříve jsem se lekla. Říkala jsem si: „ Co já vlastně o tom vím?“ „Co jsem za toho 2 a půl roku, co zde žiji, byla schopná vypozorovat?“ A přišlo mi, že nic moc, zvláště po tom, co jsem strávila 2 roky v Londýně, kde tradice jdou stranou a vše je hodně multikulturní. Měla jsem pocit, že možná více i vím o tradičních indických svátcích jako je například Divali a o muslimském Ramadánu, než o britských Velikonocích.

Ale protože mám ráda v životě výzvy, přijala jsem i tuto milou výzvu a rozhodla se i více zapátrat a nastudovat, jak je to vlastně s Velikonocemi v zemi, kde už celkem nějaký ten čas žiji.

Z mé vlastní zkušenosti

Z vlastní zkušenosti jsem si všimla, že o tom, že se blíží Velikonoce, se dozvíte již ze supermarketů přibližně 3 týdny předem. Všude zavládne jarní výzdoba, ale hlavně spousta upoutávek na čokoládové zajíčky a vajíčka. V UK je nyní symbolem Velikonoc čokoláda.

A protože jsem v UK začínala hlídáním dětí, tak jsem i zažila, jak dětem září oči ráno na velikonoční neděli, když se vydávají na lov vajíček po domě a hlavně po zahradě, které jim tam přes noc nadělil velikonoční zajíček. Často se s honem na vajíčka pořádají i různé společenské akce a setkání.

Zároveň jsem se i dozvěděla, že dříve se také malovala vajíčka jako u nás, ale čokoládová jsou pohodlnější a i chutnější. Kdybyste na britské dítě přišli s obyčejným, pravděpodobně by vás hnalo….

zeny-ve-svete-lucie-ostern

Pro Brity je také typické, že si okolo Velikonoc berou dovolenou a cestují za teplem, nejčastěji do Zemí, jako je Francie, nebo Španělsko. Ve školách také v období Velikonoc vychází tzv. „term holiday“, kdy děti mají až 14 dní volna.

Z mého pátrání

Čeho jsem si zde po dvou a půl letech všimla, že čím člověk jde více na sever, tím více může vypozorovat tradice.  A i bych řekla, že roste vstřícnost lidí a komunikace mezi lidmi v běžném veřejném prostoru. A z toho, co jsem se dočetla, to tak je to i s Velikonocemi.

Z dalších tradic, kromě čokoládových vajíček můžete v UK najít např. Pancake day (palačinkový den), Hot cross buns – servírování horkých žemlí s křížem na Velký pátek, Morris dancing a Egg rolling – válení vajíček.

Pancake day připadá na masopustní úterý, kdy ženy napečou hodně palačinek a pak je všichni společně konzumují s javorovým sirupem, cukrem nebo nutelou.

Morris dancing je tradiční anglický tanec pocházející ze středověku. Muži se oblíkají do speciálních krojů. Mají speciální klobouky, stuhy a dole na nohou zvonky a tančí ulicemi. Většinou jeden nese na tyči zavěšený vak z prasete a vybere si z davu jednu ženu, kterou jím veme po hlavě – prý pro štěstí ;).

zeny-ve-svete-lucie-ostern2

Hot cross buns, neboli servírování horkých žemlí probíhá skrze celé svátky. Tyto žemle se vyrábí z kynutého těsta, často je v nich kandované ovoce a jsou lehce nasládlé. Před pečením se do žemle udělá kříž a po upečení se tento kříž zalije polevou.

S tímto zvykem je i spojená říkanka, kterou děti pronášejí:

„Hot cross buns,
hot cross buns,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

If you do not like them,
give them to your sons,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.“

zeny-ve-svete-lucie-ostern3.jpg

Egg rolling, neboli válení vajíček je velmi stará anglická tradice. Tato tradice se do dnešní doby drží hlavně v hrabství Lancashire. Jedná se o celkem zábavnou a legrační činnost, kdy se natvrdo uvařená vajíčka pouští s kopce a pořádají se soutěže, které se dokutálí co nejdále.

Doufám, že vám tento článek rozšířil obzary, tak jako mě.

Přeji krásné nejen Velikonoce. S láskou Lucie

13383800_10205242956948443_1510005837_o

Lucie Švecová

„Jsem žena-léčitelka. Mám dar vnímat souvislosti mezi duchovními zákony a každodenním praktickým životem a díky tomu pomáhám lidem léčit příčinu jejich problémů tak, aby mohli žít život, po kterém touží. Tyto techniky kombinuji s léčivou silou bylin. Zároveň učím ostatní, jak si mohou pomocí techniky EFT léčit a zlepšit své životy sami a v pohodlí domova.“ Můj příběh si přečtěte zde >>

Marta Kluchová

Ženy jako Vy, které vyrazily do světa plnit si své sny. Teď pomáhají ostatním, roztáhnout křídla a letět za radostnějším a naplněnějším životem. Poradí Vám cestu, abyste doletěli do cíle bez pochroumaných křídel.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *