Velikonoce v USA? Jaké si je udělám, takové je mám

 

Pokud milujete klasické české velikonoce s pomlázkou, tak by vás americké velikonoce mohly zklamat.

Mně trvalo několik let, než jsem si zvykla na to, že:

  • v USA není na velikonoce volno, tj. odehrávají se v neděli
  • neexistují zde velikonoční trhy nebo slavnosti
  • nepletou se velikonoční pomlázky
  • není zde zvyk zdobení kraslic.

Eggs

Možná se teď ptáte, co se tedy v USA na velikonoce vlastně děje?

Z mé devítileté zkušenosti života v USA se velikonoce pojímají jako rodinné svátky se 2 hlavními aktivitami – jídlem a hledáním vajíček.

Na velikonoční neděli se křesťanské rodiny scházejí u slavnostního oběda, často jsou lidé opravdu slavnostně oblečení. Také tabule je sváteční, podobně jako na vánoce. Jako dezert jsou oblíbené různé dorty ve tvaru velkého vajíčka.

Pokud jsou v rodině malé děti, tak po tomto obědě následuje tzv. „Easter egg hunt“(hledání velikonočních vajíček). Děti mají za úkol najít vajíčka, která jsou schovaná na zahradě. Vajíčka jsou zpravidla plastová (kupují se již nabarvená ve větších pytlících), ale také čokoládová. Různé dětské organizace pořádají hledání vajíček v parcích, což je důležité pro rodiny, které nemají vlastní zahradu.

Asi nejznámější je tato akce pořádaná Bílým domem, kde má již více než 100letou tradici. Je to jedna z největších akcí, kdy je zpřístupněn South Lawn (Jižní zahrada) tohoto sídla amerických prezidentů.

Moje české velikonoce v USA

Když jsem začala v USA velikonoce trávit, tak jsem z nich měla pár let docela „depku“. Jedno velikonoční pondělí jsem probrečela. Manžel byl v práci, v USA byl všední den, a já byla sama doma s mísou nabarvených kraslic, které si nikdo nepřišel vykoledovat…

Nikdy jsem si neuvědomila, jak je těžké dodržovat rituály mimo danou kulturu či společenství. Navíc manžel David i oba mí nevlastní synové jsou židovského vyznání, takže  vytváření velikonoc je opravdu jen na mně.

Když jsem poprvé doma navrhla, že upeču velikonočního beránka, kterého nejdříve nazdobíme, pak vystavíme a nakonec rozkrájíme a sníme, tak jsem tím mého amerického manžela docela šokovala.

Nikdy nic takové předtím neviděl ani nezažil a připadalo mu to pohanské 😊. Teď už si ale zvykl a s pečením beránka mi dokonce pomáhá.

David Chef

Postupně jsem se naučila si velikonoce v Americe užít.

Zjistila jsem, že je potřeba je  přeorganizovat a vše směřovat už k neděli, nikoli k pondělí. Většina příprav včetně zdobení vajíček probíhá v sobotu. I když se vajíčka v USA moc nezdobí, tak barvy na jejich barvení se sehnat dají, dokonce přírodní.

Pomlázku jako takovou jsem nikdy moc ráda neměla, ale teď mi v podstatě schází… Manžel měl jednou dobrou vůli vyrazit na vrbové větvičky a dokonce se od mého bratra česky naučil koledu.  Myslím, že ho to tak vyčerpalo, že od té doby už se o to znovu nepokusil. Já si ale moc cením toho, že se snaží a je otevřený všem mým „pohanským“ zvykům. Já se na oplátku učím slavit židovské svátky, ale o tom zase někdy příště 😊.

blanka_30x-cropped

Blanka Vun Kannon

Zakladatelka vzdělávací platformy Škola HARMONIE, odbornice na Feng Shui a Soul Coach působící v USA a ČR, autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.Inspiruje ke smysluplnému utváření prostoru našich domovů tak, aby nás maximálně podporovaly na naší cestě životem. Je vášnivou propagátorkou Instinktivního Feng Shui, jehož principy a benefity učí v eBooku Kouzlíme s Feng Shui – Recepty pro harmonický domov a šťastný život.

Living in Harmony ~ Žijte v harmonii
Coaching & Feng Shui
Škola HARMONIE www.skola-harmonie.cz

Autor Marta Kluchová

Ženy jako Vy, které vyrazily do světa plnit si své sny. Teď pomáhají ostatním, roztáhnout křídla a letět za radostnějším a naplněnějším životem. Poradí Vám cestu, abyste doletěli do cíle bez pochroumaných křídel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *